Leta 1987 so skupino Run-DMC povabili, da prispevajo praznično pesem v dobrodelno kompilacijo “A Very Special Christmas”, v korist Specialnim olimpijskim igram. Bruce Springsteen, Madonna, Whitney Houston in drugi izvajalci so posneli svoje verzije že obstoječih prazničnih pesmi, toda newyorški rap trio je šel še korak dlje in pripravil zabaven in funky “Christmas in Hollis”.
Takrat pesem ni bila takoj uspešnica, toda skozi leta je razvila kulturni pečat kot ena redkih prazničnih pesmi, ki ni “pocukrana”. Prav tako smo jo lahko slišali v filmih, kot so “Die Hard” (1988) in komedija Seth Rogena “The Night Before” iz leta 2015.
A najbolj kul božična pesem vseh časov se skoraj ni zgodila. Kurtis Blow je leta 1979 izdal počitniško skladbo “Christmas Rappin”, skupino pa je skrbelo, da bi izpadli kot kopija. “V hip-hop kulturi ne morete podvajati že narejenega, zato nismo bili prepričani, da to storimo,” pravi DMC.
A publicist Bill Adler jih je prepričal v nasprotno. Priznani navdušenec in zbiralec redko slišane božične glasbe je kupil DJ Jam Master Jayu zaboj prazničnih plošč, v upanju, da bo kaj lahko uporabil za gradnjo pesmi. Sčasoma je Jay naletel na R&B skladbo Clarence Carterja iz leta 1968 “Back Door Santa”, ki mu je takoj padla v uho.
Naslov se nanaša na Hollis, Queens, sosesko v New Yorku, v kateri so člani Run-DMC odraščali. Skladba vsebuje dele (samples) prazničnih pesmi Clarence Carter “Back Door Santa”, pa tudi “Frosty the Snowman”, “Jingle Bells” in “Joy to the World”.
Kar se besedila tiče, pišejo o domačem Queensu. Josepha “Run” Simmons se osredotoča na opazovanje Božička v Hollisu, medtem ko DMC ujame svoje spomine iz otroštva, ko njegova mama doma kuha zelenjavo in piščanca.
Kot zanimivost, pa je videospot omenjene pesmi osvojil nagrado za Rolling Stones najboljši video leta 1987 in s tem premagal celo videospot Michael Jacksona za skladbo “Bad”.