GOR v Rogu

Z izselitvijo uporabnikov in pričetkom obnove tovarne Rog, 19. januarja, smo se poslovili tudi od prostora, ki je zaznamoval dobrih 12 let slovenske hip hop zgodovine. Prostor se je nahajal v 2. nadstropju tovarne, v skrajnem desnem delu bivše proizvodne hale. 

Poleti 2008 se je 6 najstnikov odločilo, da bodo zapustili plesno šolo in v zapuščeni tovarni koles pregradili del proizvodne hale ter si ustvarili prostor za druženje in brejkanje. Kar se je začelo kot upor in potreba po spremembi ter samostojnosti, se odraža tudi na slovenski hip hop sceni, kot jo poznamo danes. Danes mednarodno poznan break crew si je takrat nadel ime Flow From Below.

Ker je prostor poleg plesalcev povezoval tudi DJe, raperje in grafiterje, so bili vsi elementi hip hopa prisotni že od samega začetka, leta 2012 pa se je začela snovati ideja o društvu, ki bi povezovalo pripadnike in ljubitelje hip hop elementov ter promoviralo hip hop kulturo v Sloveniji in v tujini. Vse to je bil povod za ustanovitev Športno kulturnega društva GOR. V času delovanja v tovarni se je poleg nešteto neformalnih druženj mladih in rednih treningov (tudi v najnižnjih temperaturah), v temu prostoru odvilo okoli 50 organiziranih dogodkov, ki so vključevali glasbeni program, delavnice, tekmovanja, debate in mednarodna srečanja. Dogodki so bili brezplačni, obiskovalci pa so lahko prostovoljno prispevali h kritju stroškov dogodkov. Večina vas je zagotovo obiskala ali pa slišala za dogodke kot so Sistaz Jam, Cypher to the people, Prid’te GOR ter King Of The Concrete. Slednji je obletnica ustanovitve skupine Flow From Below, prvi pa se je zgodil leta 2009 kot break battle ter se v naslednjih 10 letih razvil v večdnevni mednarodni hip hop festival. 

Skupina uporabnikov prostora se je z leti malo spremenila ter zrastla in nudila uporabo prostora tudi posameznikom ter skupinam različnih umetnikov, glasbenikom in plesalcem. Stene prostora so vsa leta krasila dela lokalnih grafiterjev, leta 2013 pa je nastal grafit, ki sta ga ob pomoči lokalnih grafiterjev naredili ekipi Zek Crew in 1107, in se je obdržal do zadnjega dne. 

Kot zanimivost pa lahko aktivnosti članov društva GOR od leta 2016, med drugim, spremljate tudi v mladinskem centru ULCA, kjer se trudimo pričarati vzdušje in mladim ponuditi izkušnje, ki smo jih sami doživeli v Rogu. 

Rog, hvala za vse, tvoj duh pa bo živel naprej v vseh bolj ali manj skritih kotičkih Slovenije.

sl_SISlovenian