Beatbox

Tehnike, podobne beatbox-anju, so se v Evropi pojavile že v 15. stoletju. Začetniki naj bi bili francosko-romski trubadurji. “Vokalna tolkala” pa so od nekdaj prisotna tudi pri Indijancih ter Afričanih. V Ameriki se je ta tehnika pojavila s prihodom sužnjev iz Afrike v 17. stoletju ter se kasneje, pod vplivom evropskih ljudskih in pihalnih godb, razvila v jazz-u in blues-u.

Izraz “beat box” se je prvič pojavil v slengu v 70-ih letih prejšnega stoletja in predstavlja ritem mašino (ang.: rythem machine / non-programmable drum machine). Med leti 1959 in 1964 so izdelali prvo ritem mašino – Wurlitzer Sideman, ki je bila vgrajena v ogromno škatlo. Zato mnogi sklepajo, da od tam tudi ime “beat box”. Tej “ritmični škatli” so sledile tudi ostale ritem mašine, kot naprimer, najprej Roland TR Rhythm Series TR-33 in TR-55 in nato Roland serij CR in TR. V tem obdobju pa so izraz “beat box” prvič uporabili, da so neposredno opisali ritem mašino ELI CompuRhythm CR-7030 Beat Box.

Ker pa je bil nakup takšne naprave velik strošek, je to odprlo prostor “volkalnim tolkalistom”.

Beatbox-anje pa je našlo svoje mesto tudi v hip hop-u in sicer v zgodnjih 80-ih. Težko je zagotovo trditi, kdo je bil prvi beatbox-er, zagotovo pa lahko rečemo, da je bil najbolj odmeven trio The Fat Boys: Mark “Prince Markie Dee” Morales, Damon “Kool Rock-Ski” Wimbley, in Darren “Buff the Human Beat Box” Robinson.

Prevedeno in povzeto iz: www.humanbeatbox.com

sl_SISlovenian